the knife

Bugün sizlere İsveç’ten kulaklarımızın pasını silmeye gelmiş bir gruptan bahsedeceğiz. Sınırları zorlayan, müzikal deneyimi üst seviyeye taşıyan, karanlık, deneysel, politik ve bir o kadar da özgün müzikleriyle tanınan The Knife.

İsveçli iki kardeş tarafından 1999 yılında kurulan grup, elektronik müziğin öncülerinden sayılmaktadır. Kuruldukları günden bu yana, kendi dallarında birçok ödüle layık görülen Karin ve Olof Dreijer ikilisi, synthpop, ambient, techno, house ve daha birçok müzik türünü bir araya getiren tamamen kendilerine özgü oluşturdukları bir stile sahiplerdir.

the knife

 

2006 yılında piyasaya sürdükleri “Silent Shout” albümleri ise, grubun en önemli ve etkileyici çalışmalarından biridir. Elektronik müziğin çeşitli alt türlerini bir araya getirdikleri bu albümdeki en dikkat çekici noktalardan biri ise vokal ve enstrümanların da elektronik olarak dinleyiciye verilmesidir. Albümdeki hemen hemen bütün şarkılar, synth melodileri, kalın basslar ve tekli ritimler kullanılarak oluşturulmuştur. Bu da albümü karanlık bir noktaya ulaştırmaktadır.

Albümün ilk şarkısı ve albüme adını da veren “Silent Shout”, Karin Dreijer’ın alttan gelen naif sesi ve baskın basslarıyla dinleyicide son derece karanlık hisler uyandırmaktadır. Şarkı ilerledikçe yoğun melodiler ve adeta hiptotize eden ritimler devam eder. Albümün bir diğer ve en sevilen şarkılarından biri olan “Marble House” ise Karin ve Jay-Jay Johanson’u bir araya getirir. Grubun neredeyse her şarkısı gibi karanlık ve gotik bir atmosfere sahip olan bu şarkı, iki mükemmel sesin ve profesyonel bir altyapının muhteşem bir karışımıdır.

the knife

The Knife, sadece yaptığı müzikle değil, aynı zamanda sahne performanslarıyla 21. yüzyılın en iyi grupları arasındadır. Sahnede sıklıkla görsel efektler, dansçılar ve kostümler kullanan grup, bu yönüyle de birçok elektronik müzik grubunun önüne geçmiş ve izleyicilere sıradışı bir deneyim sunmayı başarmıştır. Ayrıca politik yönlerini de her zaman gösteren ikili, kadın hakları, adalet, çevre, eşitlik, LGBTIQ hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konularda aktif olmuştur. Bu yaklaşımları ile müzik dünyasından her zaman takdir toplamayı başarmış ve duruşlarını hiçbir zaman bozmamışlardır.

The Knife, elektronik müzik dünyasında özel bir yere sahip olan bir grup. Toplamda beş albümle elektronik müzik dünyasında çığır açan bu grubu dinlemenizi ve hatta hissetmenizi tavsiye ederiz.